FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Bezpieczna strona Zapraszam na forum http://katolik.us i do zapoznania się z REGULAMINEM FORUM oraz FAQ
                      Forum wykorzystuje ciasteczka jeżeli się nie zgadzasz opuść tę stronę!
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą ochroną.
Niech go Bóg pogromić raczy - pokornie o to prosimy.
A Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne złe duchy,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.
Charlotte
Warszawa

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: hiob
29-11-08, 14:51
Jak czytać Biblię
Autor Wiadomość
hiob 
Administrator

Wysłany: 19-10-06, 01:00   Jak czytać Biblię

Każdy z nas powinien przeczytać Biblię. Nie jest to co prawda warunkiem osiągnięcia zbawienia i jak uważaliśmy na Mszy, to przez lata słyszeliśmy większość czytań z Pisma Świętego, ale mimo to powinniśmy sami zabrać się za czytanie. I, rzecz jasna, możemy zacząć od pierwszej strony, Księgi Rodzaju 1,1 i sukcesywnie iść przez wszystkie 73 księgi. Problem polega na tym tylko, że gdy dojdziemy do Księgi Kapłańskiej i zaczniemy czytać te wszystkie instrukcje dla Lewitów, nagle nasze powieki stają się ciężkie, zaczynamy ziewać i znudzeni odkładamy Biblię na półkę. Często już do Niej nie wracając.

Święty Hieronim powiedział, a Katechizm Kościoła Katolickiego za nim powtarza, że „Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością 1792 Chrystusa”. Z kolei św. Augustyn powiedział, że "Nowy Testament jest ukryty w Starym, a Stary wyjaśniony w Nowym". Gdy jednak nie przeczytaliśmy ani jednego, ani drugiego, to nie możemy żadnego z nich zrozumieć. Nie znając Biblii nie znamy zatem Jezusa.

Jak więc w praktyce zabrać się do czytania Pisma Świętego? Otóż najlepiej zrobić to trzymając się historycznego wątku. Otóż cała historia zbawienia w Starym Testamencie zawiera się w 12 księgach. Do tego wystarczy dodać jedną z Ewangelii i Dzieje Apostolskie i czytając 14 ksiąg mamy przegląd historii zbawienia od Adama i Ewy do Jezusa i początków Kościoła. Gdy tak przeczytamy po raz pierwszy Biblię, potem możemy dodać te pozostałe 59 ksiąg, wiedząc w jakim kontekście i w jakim okresie historycznym zostały one napisane.

Które więc księgi zawierają ten historyczny wątek narracyjny? Oto one:

1) Księga Rodzaju
  2) Księga Wyjścia
  3) Księga Liczb
  4) Księga Jozuego
  5) Księga Sędziów
  6) 1.Księga Samuela
  7) 2.Księga Samuela
  8) 1. Księga Królewska
  9) 2.Ksiega Królewska
10) Księga Ezdrasza
11) Księga Nehemiasza
12) 1.Ksiega Machabejska
13) Ew. wg Św. Łukasza
14) Dzieje Apostolskie

Gdy je przeczytamy, w takiej kolejności, możemy wrócić do tych ksiąg, które opuściliśmy za pierwszym razem. Oto tabela, gdzie powinny one się znajdować w kontekście tego historycznego wątku:

Wczesna historia świata

Rdz

Hi

Patriarchowie

Wj

Kpł, Pwt

Izrael w Egipcie

Lb

Podbicie Ziemi Kanaanejskiej

Joz

Okres Sędziów

Sdz

Rt

Zjednoczone Królestwo Izraela

1.Sm

PS

Zjednoczone Królestwo Izraela

2.Sm

1.Krn

Królestwo podzielone

1.Krl

2.Krn, Prz, Koh, Pnp

Wygnanie

2.Krl

2.Krn, Tb, Oz, Am, Ha, Iz, Jr, Lm, Jl, Mi, So, Jon, Na, Ab, Ez, Dn, Ba

Powrót

Ezd

Est, Jdt, Ag, Za

Powrót, cd

Ne

Ml

Powstanie Machabeuszów

1.Mch

2.Mch, Syr, Mdr

Mesjasz Jezus

Łk

Mt, Mk, J

Kościół

Dz

Listy, Apokalipsa

Teraz już łatwo nam znaleźć w którym okresie dzieją się wydarzenia opisane w takich księgach, jak Hioba, Rut, Estery, Jonasza itd. Możemy przeczytać je osobno, jako rozszerzenie naszej wiedzy, wiedząc, że nie wnoszą one niczego nowego do historii naszego zbawienia. Nie znaczy wcale, że są one mniej ważne. Ten tekst w ogóle nie zajmuje się samym tekstem Biblii. Jego celem jest tylko pewne uporządkowanie wszystkich ksiąg Pisma Świętego w celu ułatwienia nam Jego przeczytania.

Na koniec jeszcze parę przypomnień. Na mojej stronie jest kilka użytecznych linków biblijnych. A więc klikając TUTAJ można ściągnąć Biblię do zainstalowania na swoim komputerze. Jest ona w trzech tłumaczeniach, Tysiąclatka, Biblia Warszawska i Biblia Gdańska, zajmuje niewiele miejsca, ma wyszukiwarkę ułatwiającą szybkie znalezienie jakiegoś wersetu i działa nawet wtedy, gdy nie jesteśmy podłączeni do Internetu. TUTAJ można posłuchać dzisiejszej Ewangelii. Nie jest to co prawda cytat z Biblii Tysiąclecia, nie jestem pewien, jaka to wersja, ale jest to ten sam tekst, jaki Kościół Katolicki przeznaczył do czytania na dzisiejszej Mszy Świętej.

Ostatnio zmieniony przez hiob 21-11-10, 05:07, w całości zmieniany 2 razy  

konik 
Przyjaciel forum

Wysłany: 29-04-12, 20:25   od konika

W temacie o Biblii bardzo znamienna jest wypowiedz ks.prof.Waldemara Chrostowskiego:
Biblia jest najpelniejszym Objawieniem. Objawienia prywatne sa potwierdzeniem nauczania zawartego w Pismie Swietym.
Tak wiec w swietle wiary mowimy o Objawieniu przez duze "O" o ktorym mowa na kartach Pisma Swietego i ktorego kontynuacje stanowi istnienie i trwanie Kosciola.
Wielu ludzi doswiadcza objawien prywatnych pisanych przez male "o", i sa to objawienia rozne od tego jedynego , wielkiego, zawartego w Pismie Swietym.
Jest to Objawienie Boze urzeczywistnione w Jezusie Chrystusie i ma ono charakter powszechny, tzn. jest skierowane do kazdego czlowieka i calej ludzkosci. Dlatego w istotny sposob kreuje i buduje wiezi miedzy Bogiem, a kazdym czlowiekiem, ktory odpowiada na nie z wiara i ufnoscia, wspoltworzac spolecznosc wierzacych.
Natomiast objawienia prywatne sa rezultatami osobistych wiezi z Bogiem i powinny sluzyc w pierwszym rzedzie budowaniu i wzrostowi duchowemu tych, ktorzy ich doswiadczaja.

e_krecik5 

Wysłany: 17-07-12, 13:06   

Można zacząć od Nowego Testamentu, i zacząć od ewangelii, bo są łatwiejsze, ale trzeba uważać na Apokalipsę św Jana Apostoła, bo jest to sama symbolika, a żeby ją zrozumieć trzeba dużo o Niej czytać. Jest to najbardziej tajemnicza Księga Pisma Św.

Saileh 

Wysłany: 02-08-12, 21:23   

Dużym problemem jest (IMHO) wykorzystanie Księgi Psalmów.
Księga ta jest niezwykle pomocna w modlitwie, ale wydaje się być jakby zapieczętowana przez to, że jej treść jest (w pewnym sensie) nieuporządkowana.

Takie uporządkowanie znajduje się tutaj:
http://mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/psalmy.htm

(a może ktoś ma lepszą ;-) )

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii
Ostatnio zmieniony przez Saileh 02-08-12, 21:25, w całości zmieniany 1 raz  

Anteas
[Usunięty]

Wysłany: 03-08-12, 17:13   

Saileh napisał/a:
Dużym problemem jest (IMHO) wykorzystanie Księgi Psalmów.
Księga ta jest niezwykle pomocna w modlitwie, ale wydaje się być jakby zapieczętowana przez to, że jej treść jest (w pewnym sensie) nieuporządkowana.

Hmm... Ja po prostu otwieram rzeczoną Księgę i szukam psalmu(ów) (lub fragmentów) najbardziej odpowiednich do spraw które zaprzątają moją głowę, i którymi chciał bym pozawracać głowę Panu Bogu (Pan Bóg ma dość problemów na głowie a ja Mu jeszcze swoje dokładam. Ale Jego głowa lepsza od mojej, dzięki Bogu). Prędzej czy później odpowiednie teksty znajduję, a przecież Księgę otwieram wtedy gdy mam czas. wiedząc że co najmniej 0,5 h mi to zajmie.
Ostatnio zmieniony przez Anteas 03-08-12, 17:17, w całości zmieniany 1 raz  

Saileh 

Wysłany: 04-08-12, 22:11   

Ja czasem też tak robię, jednakże nie byłbym gotowy do poświęcenia 30 minut na wybór psalmu. Gdy się to przedłuża, raczej się modlę własnymi słowami lub może jakimś pozabiblijnym utworem.

Lubię jednakże wracać do tych psalmów, które już mniej-więcej znam.

Autor listy psalmów, którą powyżej zalinkowałem, jest przeciwnikiem odmawiania ich po kolei, ale mam z tego bardzo dobre wspomnienia. We wszelkiego rodzaju trudnych chwilach zawsze otrzymywałem dobry tekst do modlitwy.

(Modlić się Biblią i czytać Biblię - to chyba jedno i to samo, prawda?)

hiob 
Administrator

Wysłany: 05-08-12, 23:25   

Saileh napisał/a:

(Modlić się Biblią i czytać Biblię - to chyba jedno i to samo, prawda?)

Przynajmniej powinno być, aczkolwiek nie każdy uznaje Biblię za Słowo Boże i na pewno są osoby czytające Ją jak np. historyczny dokument antyczny.

:evil: Szatan zna Biblię, cytował Ją Jezusowi, trudno jednak przypuszczać, by cytował Ją modlitewnie.

Anteas
[Usunięty]

Wysłany: 06-08-12, 10:09   

Saileh napisał/a:
Lubię jednakże wracać do tych psalmów, które już mniej-więcej znam

Ja się modlę przede wszystkim tymi psalmami które już znam. Taka mała prywatna lista "na każdą okazję"

Saileh napisał/a:
Autor listy psalmów, którą powyżej zalinkowałem, jest przeciwnikiem odmawiania ich po kolei, ale mam z tego bardzo dobre wspomnienia

Za dawnych dobrych czasów mnisi, zdaje mi się że zwłaszcza ci z "imperium" Cluny odmawiali w wielkim tygodniu w każdy dzień wszystkie psalmy po kolei, podzielone po pięćdziesiąt z krótkimi przerwami na odpoczynek.

Hiob napisał/a:
osoby czytające Ją jak np. historyczny dokument antyczny

Bo to też jest dokument historyczny. Bardzo ważny dokument dla historii Żydów i żydów oraz całego bliskiego wschodu.

Hiob napisał/a:
Szatan zna Biblię

Prawdopodobnie lepiej niż my wszyscy razem.

Saileh 

Wysłany: 06-08-12, 12:27   

Anteas napisał/a:
Saileh napisał/a:
Autor listy psalmów, którą powyżej zalinkowałem, jest przeciwnikiem odmawiania ich po kolei, ale mam z tego bardzo dobre wspomnienia

Za dawnych dobrych czasów mnisi, zdaje mi się że zwłaszcza ci z "imperium" Cluny odmawiali w wielkim tygodniu w każdy dzień wszystkie psalmy po kolei, podzielone po pięćdziesiąt z krótkimi przerwami na odpoczynek.

Zdaje się, ze w Księgę Psalmów jest "wmontowany" podział jej na 5 nierównych części, zakończonych doksologiami. Nie wiem, czy to jest podział sztuczny, czy ma jakiś głębszy sens, ale trochę mnie dziwi, że mnisi go nie wykorzystali (jestem przekonani, że go zauważyli).

Warto dodać, że także poza księgą Psalmów jest wiele modlitw.
Są np. dwa hymny pochwalne: Wj 15 ("Dziękujcie Panu, bo wielka Jego moc" - każdy to chyba zna z Wielkanocy) i Sdz 5 (Pieśń Debory i Baraka).

W Liturgii godzin można spotkać np.:
Magnificat (Łk 1, 46-55) i Benedictus (Łk 1, 68-79)

Poza tym jest bardzo wiele modlitw:
1Sm 2,1-10; Jdt 9; Est 4,17 (ultradługi werset);
Tb 3,1-6; Tb 3,10-15; Tb 8, 4-9; Tb 8, 15-18 ;Tb 13
Dla mnie bardzo szczególna jest modlitwa Daniela: Dn 9,4-19
To tylko wybór przykładowych tekstów z poza Księgi Psalmów.

Myślę, że warto przypatrzyć się strukturze tych modlitw: zazwyczaj (tak mi się zdaje) w trudnych chwilach, długa modlitwa rozpoczyna się od wypowiedzenia przez Bogiem sytuacji:
Jesteśmy grzeszni, Bóg jest dobry, mamy teraz takie i takie problemy.

Mam nadzieję, że powyższa lista przyda się komuś w wykorzystywaniu Pisma Świętego na modlitwie.

Ostatnio zmieniony przez Saileh 06-08-12, 12:28, w całości zmieniany 1 raz  

kowalskil 

Wysłany: 27-09-13, 20:41   

Jestem nowym czlonkiem teg portalu. I jestem zydem. Dwa lata temu stalem sie autorem artykulu o niebezpiecznych zatargach pomiedzy wierzacymi i nie wierzacymi, opublikowanego w czasopismie "American Atheists," niestety po angielsku (w lutym 2012). Dawno juz czulem ze czegos tam brakowalo. Dlatego dodalem Sekcje 2 i Sekcje 3.

Troche skrocone tlumaczenie, wlacznie z dodanymi sekciami, znajdziesz na:

http://csam.montclair.edu.../ateizm123.html

Z gory dziekuje za komentarze. Spodziewam sie ze pomoga mi one w dalszych rozwazaniach na tematy teologiczne. Podziel sie powyzszym linkiem z tymi ktorych artykul moj moze zainteresowac.

Ludwik

Dlaczego darmowy? Bo pisanie bylo obowiazkiem moralnym, wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski

ciekawyadam 

Wysłany: 11-12-16, 18:48   

Dziękuję za ten temat. Wszedłem na to forum żeby zadać pytanie od czego zacząć i zastosuję się do porad Hioba.
Mam 27 lat i Biblii nie czytałem, jak pewnie większość ochrzczonych ludzi w Polsce.

Marek MRB 
Administrator

Wysłany: 11-12-16, 22:25   

Ciekawą propozycją jest Plan codziennej lektury Pisma Świętego Jacka Święckiego. Znajdziecie go tu http://mateusz.pl/duchowo...n/index.htm[/i]

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Odpowiedz do tematu