FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Bezpieczna strona Zapraszam na forum http://katolik.us i do zapoznania się z REGULAMINEM FORUM oraz FAQ
                      Forum wykorzystuje ciasteczka jeżeli się nie zgadzasz opuść tę stronę!
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą ochroną.
Niech go Bóg pogromić raczy - pokornie o to prosimy.
A Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne złe duchy,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.
Charlotte
Warszawa

Poprzedni temat «» Następny temat
ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa
Autor Wiadomość
hiob 
Administrator

Wysłany: 16-09-10, 11:37   ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Konkurs tego rodzaju nie jest zbyt oryginalny, inne fora mają już tego typu zabawę, ale to nic nie szkodzi. Im więcej tego typu rozrywek, tym lepiej, bo takie gry także uczą. Zatem - zapraszam wszystkich do zabawy.

Warunku konkursu:

1. Pytania mogą dotyczyć tylko Biblii i odpowiedź na pytanie musi być cytatem z Biblii. Czasem może być wymagane słówko wyjaśnienia, ale w większości przypadków cytat powinien wystarczyć.

2. Pytanie ma prawo zadać tylko ta osoba, która odpowiedziała na poprzednie pytanie. Zadaje je od razu, nie czekając na potwierdzenie poprawności swej odpowiedzi.

3. Gdy odpowiedź jest nieprawidłowa, (co stwierdzi ten, który zadał pytanie, albo moderator wątku), nowe pytanie musi zaczekać, aż ktoś odpowie na nie prawidłowo. Zatem wracamy do starego pytania.

4. Jeżeli pytanie jest zbyt trudne i przez kilka dni nikt na nie nie odpowie, pytający może podpowiedzieć (np. w której Księdze znajduje się odpowiedź), albo odpowiedzieć sam i zadać inne pytanie.
Ostatnio zmieniony przez hiob 16-09-10, 21:59, w całości zmieniany 2 razy  

hiob 
Administrator

Wysłany: 16-09-10, 11:41   

Wszyscy chyba wiedzą, że w Apokalipsie występuje liczba "666". Jest to "liczba imienia bestii" i najpopularniejsza interpretacja tej tajemniczej liczby wskazuje na cesarza Nerona. Jednak ta liczba występuje także w dwu innych miejscach Biblii, mówiąc o zupełnie innej osobie. Gdzie i o kim ona mówi? (Wystarczy jeden cytat, oba dotyczą bowiem tego samego faktu)

alfik 

Wysłany: 16-09-10, 12:38   

To może ja spróbuję odpowiedzieć. Z góry się przyznaję ze nie znam na tyle treści Biblii, aby samodzielnie odpowiadać, więc posłużyłem się dostępnymi mi "wyszukiwarkami wiedzy", ale mam nadzieje ze ten konkurs ma do tego mobilizować, aby szukać odpowiedzi.

szukając odpowiedzi trafiłem nie na dwa, lecz na trzy miejsca, gdzie występuje liczba 666

pierwsze dwa mówią o rocznych dochodach Salomona wynoszących 666 talentów złota

(1 Krl 10:14) (2 Kron 9:13)"Waga złota, które co rok dostarczano Salomonowi, wynosiła sześćset sześćdziesiąt sześć talentów złota,"

trzeci mówi o 666 osobach z klanu Adonikama, którzy powrócili do Izraela
(Ezd 2:13) "synów Adonikama - sześćset sześćdziesięciu sześciu"

jeśli odpowiedzi są poprawne, to bardzo proszę o uchylenie mnie od zadawania kolejnego pytania :)
Ostatnio zmieniony przez alfik 16-09-10, 12:40, w całości zmieniany 1 raz  

hiob 
Administrator

Wysłany: 16-09-10, 16:18   

alfik, właśnie o to chodzi. By sprowokować kogoś do wzięcia Biblii w rękę (lub "w komputer :mrgreen: ) oczywiście chodziło mi o króla Salomona, przeoczyłem fragment o synach Adonikama.

alfik napisał/a:
... bardzo proszę o uchylenie mnie od zadawania kolejnego pytania :)

Wydaje mi się, że bez trudności znalazłbyś jakieś pytanie, gdybyś tylko chciał. :-D Jedną z możliwości jest skorzystanie z "Biblionerów' i pożyczka z tamtej gry.

Ale skoro nie chciałeś, ja zadam kolejne pytanie:

Jaki jest najkrótszy werset w całej Biblii?

myschonok 

Wysłany: 16-09-10, 17:05   

Typuje na Ewangelie wedlug sw.Jana 11 rozdzial 35 bodajze wers,cytuje z pamieci: " Jezus zaplakal".
Jest to o wskrzeszeniu Lazarza.
Ale tak prawde powiedziawszy, zalezy w jakim jezyku Biblie czytamy, bo pewnie w jezyku oryginalu - wers ten najkrotszym nie jest :-)

Punc 

Wysłany: 16-09-10, 17:07   

NT
Po Grecku
1Tes 5, 16: „Zawsze się radujcie”.
Po Polsku
J 11, 35: „Jezus zapłakał”.

ST
1 Krn 1,25 "Eber, Peleg, Reu"

?

hiob 
Administrator

Wysłany: 16-09-10, 17:42   

Punc napisał/a:
NT
Po Grecku
1Tes 5, 16: „Zawsze się radujcie”.
Po Polsku
J 11, 35: „Jezus zapłakał”.

ST
1 Krn 1,25 "Eber, Peleg, Reu"

No proszę, okazuje się, że pytanie bardziej skomplikowane niż myślałem. Miałem na myśli J 11,35, a tymczasem są inne możliwości... Zatem porównajmy:

J 11,35:
ἐδάκρυσεν ὁ Ἰησοῦς

1 Tes 5,16:
Πάντοτε χαίρετε

1 Krn 5, 16:
עבר פלג רעו׃

Zatem Punc powinien zadać kolejne pytanie, a ja się znowu czegoś nauczyłem. :-D

Punc 

Wysłany: 16-09-10, 18:44   

Jestem raczej umysłem ścisłym
Zatem, raczej proste zadanie Matematyczne
Ile cm wzrostu miał Goliat jeżeli jednostką właściwą będzie łokieć staroegipski, lub sumaryjski?
Ostatnio zmieniony przez Punc 16-09-10, 18:47, w całości zmieniany 2 razy  

myschonok 

Wysłany: 16-09-10, 19:07   

1 Sam. 17:4-5
"Wtedy wystąpił z obozu filistyńskiego pewien harcownik imieniem Goliat, pochodzący z Gat. Był wysoki na sześć łokci i jedną piędź."

łokieć staroegipski, z XXVIII w.p.n.e., wynosił od 52,35 do 52,4 cm.
Za:http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81okie%C4%87_%28miara%29

1 piędź = 1/3 łokcia ≈ 19,8 cm lub

1 piędź = 3/4 stopy ≈ 22,3 cm
Za:http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99d%C5%BA

Wychodzi mi okolo 3 METRY 33 CENTYMETRY
Ostatnio zmieniony przez myschonok 16-09-10, 19:26, w całości zmieniany 2 razy  

hiob 
Administrator

Wysłany: 16-09-10, 19:19   

Punc napisał/a:
Jestem raczej umysłem ścisłym
Zatem, raczej proste zadanie Matematyczne
Ile cm wzrostu miał Goliat jeżeli jednostką właściwą będzie łokieć staroegipski, lub sumaryjski?

Wtedy wystąpił z obozu filistyńskiego pewien harcownik imieniem Goliat, pochodzący z Gat. Był wysoki na sześć łokci i jedną piędź. (1 Sm 14, 4)

Łokieć staroegipski to 52,4 cm, a sumeryjski miał 51,7 cm. Piędź to jedna trzecia łokcia, zatem Goliat musiał mieć niemal 330 cm wzrostu. Kawał chłopa! :mrgreen:

Moje pytanie:

Co jest, według Biblii, podporą i filarem prawdy?

alfik 

Wysłany: 16-09-10, 20:14   

jeśli dobrze zrozumiałem werset z listu do Tymoteusza, podporą i filarem prawdy jest Kościół

Gdybym zaś się opóźniał, piszę, byś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy. (1 Tym 3:15)

hiob 
Administrator

Wysłany: 16-09-10, 20:56   

alfik, dobrze... :-D ...ale co z kolejnym pytaniem? Ja odpowiadając nie zadacie kolejnego pytania, zabawa się skończy. :-(

alfik 

Wysłany: 16-09-10, 21:04   

a przepraszam, ale myślałem, że pytanie można zadać po potwierdzeniu poprawnej odpowiedzi.

w takim razie pytanie:
jak nazywali się mężczyźni, którzy pomogli królowi Dawidowi przewieźć Arkę Przymierza z Kiriat-Jearim do Jerozolimy?

myschonok 

Wysłany: 16-09-10, 21:05   

Hiobie, on zada pytanie, ja mysle, ze ten kto odpowiada czeka najpierw na potwierdzenie poprawnej odpowiedzi przez zadajacego pytanie.
Bo nigdy nie ma pewnosci, czy odpowiedz jest taka, jak w zamysle zadajacego pytanie :-)

myschonok 

Wysłany: 16-09-10, 21:06   

No wlasnie i sie sprawa rozwiazala :-)

Odpowiedz do tematu