Biblia i nauka

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Niezlomny
Przyjaciel forum
Posty: 95
Rejestracja: 20-07-11, 13:19
Lokalizacja: Polska

Biblia i nauka

Post autor: Niezlomny » 21-07-11, 01:44

Witam!

Jestem nowym członkiem tego forum i dopiero zaczynam zgłębiać nauki biblijne i nauki kościoła katolickiego.

Jest wiele postów traktujących o teologii, ja natomiast chciałbym zapytać o praktyczne wskazówki jakie daje nam Biblia. {cytaty mile widziane}

Zagadnienia mogą dotyczyć prawa, psychologii, logiki itp.

{Słyszałem wypowiedź Wojciecha Cejrowskiego o podatkach, mówił On że w Biblii zapisane jest 10%, jeśli można to prosiłbym fragment z Pisma Świętego}
http://www.youtube.com/watch?v=mZUcAZx4w7Q

Pozdrawiam i mam nadzieję, że temat dość jest ciekawy jak na pierwszy raz ;-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Biblia i nauka

Post autor: hiob » 12-08-11, 01:29

Niezlomny pisze:Witam!

Jestem nowym członkiem tego forum i dopiero zaczynam zgłębiać nauki biblijne i nauki kościoła katolickiego.

Jest wiele postów traktujących o teologii, ja natomiast chciałbym zapytać o praktyczne wskazówki jakie daje nam Biblia. {cytaty mile widziane}

Zagadnienia mogą dotyczyć prawa, psychologii, logiki itp.
Musimy być bardzo ostrożni, gdy chodzi o odnajdywanie w Biblii odpowiedzi, których tam w ogóle nie ma. Na przykład błędem jest szukanie tam odpowiedzi na pytania związane z powstaniem Wszechświata. Opis stworzenia w Biblii jest opisem teologicznym, nie naukowym.

Jeśli chodzi o prawo, to oczywiście nasze prawo jest w znacznej mierze oparte na Dekalogu. Jednak wiemy, że i inne cywilizacje miały prawa podobne do Dekalogu, co wynika z faktu, że każdy człowiek ma w swym sercu wypisane prawo naturalne.
{Słyszałem wypowiedź Wojciecha Cejrowskiego o podatkach, mówił On że w Biblii zapisane jest 10%, jeśli można to prosiłbym fragment z Pisma Świętego}
http://www.youtube.com/watch?v=mZUcAZx4w7Q
Obowiązek oddawania Bogu 10% zawarty jest w prawie starotestamentowym, które nas dziś nie obowiązuje. Nie znaczy to, że mamy dawać mniej. Wprost przeciwnie. Teraz powinniśmy oddawać Bogu wszystko, nie 10%. Nie oznacza to oczywiście, że mamy pozostać bez środków do życia, chodzi raczej o to, gdzie jest nasze serce.

Wersety uczące oddawaniu dziesięciny:

Rdz 14,20
Niech będzie błogosławiony Bóg Najwyższy, który w twe ręce wydał twoich wrogów! Abram dał mu dziesiątą część ze wszystkiego.

Rdz 28,20-22
20. Po czym złożył taki ślub: Jeżeli Pan Bóg będzie ze mną, strzegąc mnie w drodze, w którą wyruszyłem, jeżeli da mi chleb do jedzenia i ubranie do okrycia się
21. i jeżeli wrócę szczęśliwie do domu ojca mojego, Pan będzie moim Bogiem.
22. Ten zaś kamień, który postawiłem jako stelę, będzie domem Boga. Z wszystkiego, co mi dasz, będę Ci składał w ofierze dziesięcinę.

Kpł 27,30
Każda dziesięcina z ziemi, z zasiewu ziemi albo z owoców drzewa należy do Pana, jest rzeczą poświęconą dla Pana.

Lb 18,21
Oto oddaję lewitom jako dziedzictwo wszystkie dziesięciny składane przez Izraelitów w zamian za służbę, jaką pełnią w Namiocie Spotkania.

Pwt 14,22
22. Złożysz dziesięcinę z plonu wszelkiego nasienia, z tego, co rokrocznie ziemia rodzi.


To tylko niektóre przykłady, jest ich więcej. Natomiast w Nowym Przymierzu mamy Prawo Miłości, a nie setki praw, które dokładnie wyznaczały co nam wolno, czego nie, ile można i ile będzie zbyt wiele. Dziś uznajemy, że wszystko należy do Boga. Jednak gdy ktoś poszukuje praktycznych wskazówek jak to "wszystko" przełożyć na jakieś wymierne pieniądze, to oczywiście te 10% dla Boga jest tu dość dobrym punktem odniesienia.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ