Trwa aktualizacja forum. Pisać już można, skorzystajcie z opcji przypomnij hasło, gdyż hasła przepadły. Nowe hasło dostaniecie mailem, na email podany podczas rejestracji.

Masturbacja

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
kami1996
Przyjaciel forum

Masturbacja

Post autor: kami1996 » 25-12-12, 17:14

W tym temacie chciałbym poruszyć temat masturbacji. Nie wiem co mam myśleć bo jedni piszą że jest ona grzechem a inni podają nawet cytaty z Pisma Świętego i twierdzą że to nie jest grzech. Więc kogo tu słuchać? Proszę Hiobie o wyjaśnienie mi tej kwestii.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum

od konika

Post autor: konik » 25-12-12, 18:25

Ten link juz podawalem w innym watku - jest to szersze spektrum;

http://adonai.pl/czystosc/
konik

Awatar użytkownika
Paradoks
Przyjaciel forum

Post autor: Paradoks » 26-12-12, 15:14

Tutaj nie ma miejsca na własną interpretację:
2352 Przez masturbację należy rozumieć dobrowolne pobudzanie narządów płciowych w celu uzyskania przyjemności cielesnej. "Zarówno Urząd Nauczycielski Kościoła wraz z niezmienną tradycją, jak i zmysł moralny chrześcijan stanowczo stwierdzają, że masturbacja jest aktem wewnętrznie i poważnie nieuporządkowanym". "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości". Poszukuje się w niej przyjemności płciowej poza "relacją płciową, wymaganą przez porządek moralny, która urzeczywistnia <<w kontekście prawdziwej miłości pełny sens wzajemnego oddawania się sobie i przekazywania życia ludzkiego>>".
W celu sformułowania wyważonej oceny odpowiedzialności moralnej konkretnych osób i ukierunkowania działań duszpasterskich należy wziąć pod uwagę niedojrzałość uczuciową, nabyte nawyki, stany lękowe lub inne czynniki psychiczne czy społeczne, które mogą zmniejszyć, a nawet zredukować do minimum winę moralną.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Post autor: hiob » 01-01-13, 08:18

kami1996, jak widzisz, inni mnie tu godnie zastąpili. Paradoks zacytował Katechizm, który przedstawia prawdziwe nauczanie Kościoła, akonik podał link do wartościowej strony.

Zatem wiemy z pewnością, że masturbacja jest grzechem, ale wiemy też, że czasem są sytuacje, gdzie wina nasza może być mniejsza, z rożnych powodów.

Musimy po prostu starać się opierać pokusom, a gdy ulegniemy, powinniśmy przeprosić Pana Boga, wyspowiadać się i ponownie próbować wytrwać w czystości. Sakrament spowiedzi da nam łaski, które to umożliwią - choć czasem pewnie zdarzy się nam nie jeden jeszcze raz upaść.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ