Trwa aktualizacja forum. Pisać już można, skorzystajcie z opcji przypomnij hasło, gdyż hasła przepadły. Nowe hasło dostaniecie mailem, na email podany podczas rejestracji.

Neokatechumenat

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

marek2122
Przyjaciel forum

Neokatechumenat

Post autor: marek2122 » 18-02-17, 10:54

Czy są na forum jakieś osoby, które są w neokatechumenacie? Zastanawiałem się nad dołączeniem do tej wspólnoty ale po wysłuchaniu kilku ich katechez, mam wątpliwości. O ile nawoływanie do powrotu do Kościoła pierwotnego (jeżeli mamy gdzieś wracać, to logiczny wniosek że jesteśmy jako Kościół w złym miejscu, a to przeczy obietnicy Chrystusa że Duch Święty poprowadzi Kościół)mógłbym uznać za nawoływanie do poznawania swojej wiary, o tyle twierdzenie że nie ma różnic teologicznych między luteranizmem a katolicyzmem, jest już delikatnie mówiąc nadużyciem. Co więcej, kiedy po zakończeniu katechezy zapytałem katechistkę czy zdaje sobie sprawę że takie różnice są, i to w kwestiach najważniejszych - odpowiedziała że wie o tym. Jaki więc cel miało takie stwierdzenie? Tym bardziej że obecny był ksiądz, który w żaden sposób tego nie sprostował. Co więc mogli pomyśleć uczestnicy katechezy? Że możemy postawić znak równości pomiędzy katolicyzmem, a luteranizmem? Że właściwie nie ma różnicy czy jesteśmy katolikami czy luteranami?
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

inquisitio
Przyjaciel forum

Post autor: inquisitio » 27-02-17, 08:04

Zamiast ,,nowinek" może spróbuj tercjarstwa?
A może Opus Dei ?
Serviam

marek2122
Przyjaciel forum

Post autor: marek2122 » 27-02-17, 18:35

Szukam wspólnoty do której mógłbym dołączyć wraz z żoną i dziećmi. Pójdę na kilka zebrań neokatechumenatu i posłucham, może to była jednorazowa "wpadka".

skrzydlaty
Administrator

Post autor: skrzydlaty » 05-03-17, 16:36

marek2122 pisze:Szukam wspólnoty do której mógłbym dołączyć wraz z żoną i dziećmi.
Co masz na myśli pisząc "z dziećmi"?

Dzieci rosną. Czego innego potrzebują małe dzieci do wieku przedszkolnego, nieco czego innego dzieci szkolne mniej więcej do gimnazjum, czego innego młodsza młodzież w gimnazjum, czego innego młodzież w średniej szkole np. liceum - to cały czas będą twoje dzieci.

Czy zdajesz sobie sprawę, że pisząc "Szukam wspólnoty do której mógłbym dołączyć wraz z żoną i dziećmi." szukasz wspólnoty, która powinna dawać wartościową propozycję na różne etapy rozwoju dzieci? Bo inaczej wspólnota będzie tylko przechowalnią dla twoich małych dzieci (to jeszcze pół biedy, choć i tak źle), co gorsza dla młodszej, a potem starszej młodzieży - żeby dzieci nie przeszkadzały w uczestnictwie dorosłych w ich wspólnocie.

Czy wspólnota, której szukasz nie powinna dawać wartościowego pokarmu dla twoich dzieci na każdym etapie ich dorastania? Czy na pewnym etapie nie powinna dawać młodzieży szansy włączyć się w ich własną, młodzieżową wspólnotę, w ramach dorosłej wspólnoty? Tak aby wasze dzieci kiedyś, już jako dorosłe osoby, w naturalny sposób, same zdecydowały czy dołączyć do dorosłej wspólnoty czy nie (jeśli w ogóle będą miały taką życiową możliwość).

Czy na pewno chcesz dołączyć do wspólnoty z dziećmi czy tyko z żoną?
Ostatnio zmieniony 05-03-17, 16:37 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

marek2122
Przyjaciel forum

Post autor: marek2122 » 05-03-17, 19:31

"Czy zdajesz sobie sprawę, że pisząc "Szukam wspólnoty do której mógłbym dołączyć wraz z żoną i dziećmi." szukasz wspólnoty, która powinna dawać wartościową propozycję na różne etapy rozwoju dzieci?" Takiej właśnie wspólnoty szukam. Nie chcę uczestniczyć w tym sam, lub tylko z żoną. Jesteśmy rodziną i dlatego chciałbym w tym być z rodziną właśnie. U mnie w mieście, nie ma zbyt dużego wyboru co do takich wspólnot. Stąd przyglądam się neokatechumenatowi.

skrzydlaty
Administrator

Post autor: skrzydlaty » 05-03-17, 22:45

marek2122 pisze:Takiej właśnie wspólnoty szukam.
To chyba musisz ją sobie założyć sam, bo o ile wiem, neokatechumenat to raczej wspólnota tylko dla dorosłych i nie słyszałem o ich propozycji dla dzieci i to na różnych etapach dorastania. Ale pytaj, może jest inaczej.

marek2122
Przyjaciel forum

Post autor: marek2122 » 06-03-17, 12:11

Wiem że spotkania wspólnoty odbywają się z dziećmi, a dla mnie to już dużo. Chcę dać swoim dzieciom szansę której sam nie miałem.

ODPOWIEDZ