Kilka pytań - Ciężarówki

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
kylge

Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: kylge » 01-11-10, 21:13

Witam
Mam pytanie odnośnie ciężarówek.
Czy np. http://moto.allegro.pl/daf-xf-95-430-ch ... 86346.html takim czymś można jeździć od 18lat?? Czy to się łapie dopiero od 21?

Czy w ogóle takimi ciągnikami http://moto.allegro.pl/renault-magnum-4 ... 52291.html można jeździć od 18lat??

Czy tylko na 18-21 lat można czymś takim?: http://moto.allegro.pl/mercedes-benz-70 ... 87780.html

I żeby zrobić prawko na ciężarówkę, trzeba mieć prawko na samochód?
Dzięki wielkie za odp. :)
Ostatnio zmieniony 01-11-10, 21:54 przez kylge, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: rower » 02-11-10, 10:14

Kolego, wystarczy trochę własnej inicjatywy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jazdy_w_Polsce

No więc po kolei:
kylge pisze:Czy np. http://moto.allegro.pl/da...1293386346.html takim czymś można jeździć od 18lat?? Czy to się łapie dopiero od 21?
To zależy jaką to auto ma wagę. W linku jest wyraźnie napisane że maksymalna masa całkowita to ~25t a ładowność to ~15t. Tak więc jak można znaleźć na wikipedii:
kategoria C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
kategoria C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nie przekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
Po drugie:
kylge pisze:Czy w ogóle takimi ciągnikami http://moto.allegro.pl/re...1286652291.html można jeździć od 18lat?
Tutaj mogę się mylić ale chyba tak, na własny użytek. W firmie pracować można dopiero od 21 lat. Nie możesz jeździć nawet jako pomocnik kierowcy nie czerpiąc z tego żadnych korzyści, bo kto by odpowiedział gdyby w wyniku twoich działań ładunek uległ zniszczeniu lub co gorsza ktoś by ucierpiał?

Dalej:
kylge pisze:Czy tylko na 18-21 lat można czymś takim?: http://moto.allegro.pl/me...1284687780.html
Tego pytania za bardzo nie rozumiem. Ale tym pojazdem możesz poruszać się od 18lat ponieważ z pełnym załadunkiem jego masa nie przekracza 7,5t.

A tu masz wymagania wiekowe dla każdej z kategorii, już sobie dopasujesz do czego ci tam trzeba:
16 lat - dla kategorii A1, B1
18 lat - dla kategorii A lub B
18 lat - dla kategorii B+E, C, C+E, C1 lub C1+E,
21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E
A poza tematem to nie masz się co śpieszyć bo zanim skończysz szkołę, znajdziesz pracę i zarobisz na to prawko to już będziesz miał 21 lat.
Ostatnio zmieniony 02-11-10, 10:16 przez rower, łącznie zmieniany 1 raz.

kylge

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: kylge » 02-11-10, 13:25

Czyli np. żeby jeździć tak jak hiob muszę zrobić:
B, C, C+E, D i D+E?



rower pisze: kylge wrote:
Czy tylko na 18-21 lat można czymś takim?: http://moto.allegro.pl/mercedes-benz-70 ... 87780.html


Tego pytania za bardzo nie rozumiem. Ale tym pojazdem możesz poruszać się od 18lat ponieważ z pełnym załadunkiem jego masa nie przekracza 7,5t.

A tu masz wymagania wiekowe dla każdej z kategorii, już sobie dopasujesz do czego ci tam trzeba:
Aha, czyli tu mogę dorabiać w przewozie mebli, sprzętu, pomocy w przeprowadzce? Czy też tylko na użytek własny?
Ostatnio zmieniony 02-11-10, 13:30 przez kylge, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: rower » 02-11-10, 14:23

Ktoś to musiałby potwierdzić bo nie jestem na 100% pewny ale raczej możesz tak zarabiać, w tym ostatnim przypadku.

A co do tych kategorii to wystarczy na trucka zrobić B, C+E. Kategoria D to jest na autobus a D+E to autobus z przyczepą- nie wiem czy akurat tego chcesz :)

A jeśli chcesz jeździć tak jak Hiob to musisz sobie w USA zrobić prawko na samochód osobowy i odpowiednik polskiego C+E czyli CDL. Możesz poczytać o tym na forum bo była już o tym mowa.

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: Marcinek » 02-11-10, 21:02

rower pisze:W firmie pracować można dopiero od 21 lat.
Błąd. Obecny stan prawny zezwala na jazdę (w firmie) dużymi pojazdami mając 18 lat. Warunki to Prawo Jazdy i ukończona pełna Kwalifikacja Wstępna. Jedyny kruczek jest taki, że nie można nam wyjechać poza granice kraju, bo w ruchu międzynarodowym powyżej 3,5t może uczestniczyć osoba powyżej 21 roku życia.

Mając same Prawo Jazdy nie mamy prawa jeździć zarobkowo pojazdami o DMC powyżej 3,5 tony. Do tego trzeba mieć ukończoną Kwalifikację Wstępną. Same PJ upoważnia nas do jazdy swoim własnym pojazdem, nie wykonując transportu drogowego (transport -> zarobkowy, lub niezarobkowy przewóz rzeczy/osób - krótko mówiąc - firma).
Pozdrawiam :)

pgo
Przyjaciel forum
Posty: 136
Rejestracja: 23-08-09, 21:40
Lokalizacja: Chicago, IL

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: pgo » 03-11-10, 14:22

rower pisze:odpowiednik polskiego C+E czyli CDL
Małe uściślenie - chodzi dokładnie o Class A CDL. Często potocznie się mówi "prawo jazdy CDL: mając na myśli Class A CDL, jednak są jeszcze inne rodzaje CDL (np. B), które nie uprawniają do jazdy ciągnikiem z naczepą.
Marcinek pisze:w ruchu międzynarodowym powyżej 3,5t może uczestniczyć osoba powyżej 21 roku życia.
Przypomina to przepisy w Stanach, gdzie zawodowo ciężarówką można jeździć po ukończeniu 19 lat, ale w obrębie stanu, w którym się mieszka. Po osiągnięciu 21 lat nie ma już tego ograniczenia.

bandi999
Przyjaciel forum
Posty: 18
Rejestracja: 20-07-09, 00:03
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: bandi999 » 07-02-11, 18:19

Marcinek pisze:
rower pisze:W firmie pracować można dopiero od 21 lat.
Jedyny kruczek jest taki, że nie można nam wyjechać poza granice kraju, bo w ruchu międzynarodowym powyżej 3,5t może uczestniczyć osoba powyżej 21 roku życia.

Mając 18/19 lat i posiadając PJ plus KW możesz jeździć wszędzie gdzie tylko są drogi ;)

Jaruno
Przyjaciel forum
Posty: 120
Rejestracja: 27-08-08, 23:26
Lokalizacja: ,,,

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: Jaruno » 07-02-11, 22:14

PJ ? KW ?

Tartaruga
Przyjaciel forum
Posty: 91
Rejestracja: 14-02-10, 16:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: Tartaruga » 08-02-11, 16:02

PJ - Prawo Jazdy. Też chciałbym się dowiedzieć, co znaczy skrót KW? Wikipedia nie mówi nic.
Lubię tematy związane z ciężarówkami, ale nie chcę zostać kierowcą zawodowym.

Jaro_18
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 27-11-08, 00:24

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: Jaro_18 » 08-02-11, 16:33

Kwalifikacja Wstępna- rozszerzenie kursu na przewóz rzeczy. W Polsce koszt ok. 7000zł, ale jeszcze nie ma ośrodków mogących takie kursy robić ;)

Teraz prawo jazdy kategorii C może posiadać osoba w wieku powyżej 21 lat :)

bandi999
Przyjaciel forum
Posty: 18
Rejestracja: 20-07-09, 00:03
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: bandi999 » 08-02-11, 17:13

Kwalifikacja wstępna jest teraz tym co kiedyś był kurs na przewóz rzeczy.
Koszt zależy gdzie mieszkasz u mnie w mieście 5200zł :P
A KW Przyspieszone to 2600zł :P
Egzamin jest tylko z teorii :) Koszt zależy ile osób . Jeśli jest 5 osób to 200zł na osobę jeżeli 10 osób to tylko po 100zł .

Słyszałem jakieś plotki że kat. C w wieku powyżej 21 lat ale jeszcze to nie weszło ;)

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: KubaCh » 08-02-11, 20:58

a ja myślałem, że KW to Karta Woźnicy ;-)

ale na branży przewozów nie znam się zupełnie i jedyne doświadczenie w tym zakresie to przewóz pianina z Warszawy do Bukowiny Tatrzańskiej

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: Anaheim » 09-02-11, 07:49

Kumpel zrobil przez urzad miejski za darmo :) Trzeba byc zarejstrowanym jako bezrobotny ;)

Sobol
Przyjaciel forum
Posty: 57
Rejestracja: 07-02-11, 00:51
Lokalizacja: Knurów

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: Sobol » 09-02-11, 14:44

Tylko w cholerkę trzeba czekać.

Czyli, żebym np. mógł jeździć to co potrzebuje mieć?
Wiadomo prawko załóżmy na C i kwalifikację wstępną? Czy jak to jest.
Pomijam już wszelakie badania.

Awatar użytkownika
Toma87
Przyjaciel forum
Posty: 32
Rejestracja: 24-04-10, 09:02
Lokalizacja: Siewierz

Re: Kilka pytań - Ciężarówki

Post autor: Toma87 » 09-02-11, 15:06

Musisz ukończyć kwalifikacje wstępna lub kwalifikacje wstępna przyspieszoną( zależy ile masz lat) żeby zrobić przyspieszoną musisz mięć skończone 21 lat. Przez egzaminem robisz badania psychotesty i lekarskie( badania ważne 5 lat). Jak uzyskasz pozytywny wynik z egzaminu, gdzieś po 7 dniach przychodzi ci papier że odbyłem kwalifikacje zawodową jedziesz z tym do wydziału komunikacji i wyrabiają ci nowe prawo jazdy w rubryce 12 wpisują ci ważność badań. Jak już to masz to szukasz roboty jako kierowca:D

Ja w tamtym roku odbyłem takie szkolenie kwalifikacje wstępna przyspieszoną ,130 godzin teorii w tym 10 godzin praktyki....

ODPOWIEDZ