Płock

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2009. Scott and Kimberly Hahn, Steve Ray, Mike Aquilina. Inne ciekawe wyjazdy i pielgrzymki, moje i wszystkich gości tego forum.
Awatar użytkownika
Rafał'78
Przyjaciel forum
Posty: 262
Rejestracja: 05-03-11, 23:20
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

Płock

Post autor: Rafał'78 » 17-06-12, 03:06

Dla przypomnienia kilka ważniejszych informacji nt. Płocka - jedno z najstarszych miast Polski, w XI/XII w. w zasadzie stolica Polski, zaś od 1075 stolica diecezji, z pięknie usytuowaną na Wzgórzu Tumskim-nadwiślańskiej skarpie- bazyliką katedralną. W jej pobliżu interesujące Muzeum Diecezjalne oraz Skarbiec. W Płocku mieści się najstarsza szkoła średnia w Polsce-"Małachowianka" (zał.1180), w domu zakonnym przedbywała św. siostra Faustyna (pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego, 1931), urodził się i mieszkał popularny w czasach PRL poeta W.Broniewski, produkowano kombajny marki 'Bizon'. Współczesne 'znaki rozpoznawcze': Orlen, klub sportowy Wisła, kabaretowe noce, wybory jakiś tam Miss, a niedawno odbywały się w nim MP w drifcie.. Do tego kameralne ZOO, z aligatorką-aktorką Martą-najstarszym zwierzakiem żyjącym w polskich ogr.zoolog., ur. w 1930, zagrała w 'Hydrozagadce' A.Kondratiuka (1970). Aha: Płock to też fabryka Levi Straussa, czyli dżinsy Levi's 501 made in Poland ;) . No i ruch mariawicki. Ogólnie na 1 dzień/weekend zwiedzania b.sympatyczne miejsce, polecam! Oprócz zwiedzania katedry, muzeum&skarbca oraz zoo, uczestniczyliśmy we Mszy św. celebrowanej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (usytuowane w kamienicy przy rynku, są plany rozbudowy sanktuarium, trwa zbiórka funduszy na ten cel), przez opiekuna scholi i organizatora wycieczki x.Grzegorza. Podczas całego wyjazdu było dużo śpiewu i radości, zarówno młodszych jak i starszych uczestników :)
Wśród zdjęć eksponatów z MD i Skarbca m.in. herma św.Zygmunta Burgundczyka pochodząca z XIV w.; drewniane rzeźby sakralne z XV w. i młodsze, raczej nieczęsto spotykany w Polsce wizerunek Maryi na obrazie 'Matka Boska Arabska' pędzla Alberta Aubleta z 1898 oraz pamiątki z misji w krajach Ameryki Pd. Więcej na http://rafal78.picturepush.com/album/21 ... 82ock.html .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek [/URL] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

i jeszcze kilka zdjęć z podróży 'Piętrusiem' Neoplanem: nie tak dawno oddana obwodnica Raciąża [DK60], świątynie w Bielsku i Drobinie, stary wiatrak bez skrzydeł w Bielsku. + oczywiście radosne śpiewanie p.Antosi i dzieciaków.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 28-06-12, 10:00 przez Rafał'78, łącznie zmieniany 5 razy.
Panie, nie jestem godzien,abyś przyszedł do mnie...

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: Płock

Post autor: myschonok » 18-06-12, 15:27

Ha,szczesciarz z Ciebie, Rafale!
Czlowiek w czlowieku umiera, gdy zlo czynione- nie boli- a dobro- nie raduje....

Awatar użytkownika
Rafał'78
Przyjaciel forum
Posty: 262
Rejestracja: 05-03-11, 23:20
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

Re: Płock

Post autor: Rafał'78 » 29-06-12, 11:20

I jeszcze 1 ciekawa, istotna informacja związ. z Płockiem: przedwojenny, długoletni pasterz diecezji bł. abp. Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941, http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Julian_Nowowiejski ) niejako stoi na czele 108 polskich męczenników II wojny św. beatyfikowanych przez bł. Jana Pawła II Wielkiego w 1999r. I, jak zaznaczył obecny bp, Piotr Libera, jest 3-cim w dziejach Polski, obok świętych Wojciecha i Stanisława ze Szczepanowa, biskupem diecezjalnym-męczennikiem. Został zamęczony przez hitlerowców w wieku 83 lat w obozie w Działdowie, ciało spoczywa w nieznanym miejscu.. Poza świadectwem Wiary w całym ziemskim życiu i aż do okrutnego jego końca, pozostawił po sobie m.in. mądre listy pasterskie, fragmenty były w nrze 21/2011 Gościa Niedzielnego (G.Płocki). Podsumowując - Płock,choć nie bardzo 'rozreklamowany' może poszczycić się kilkoma 'unikatami', jest miastem naprawdę b.ciekawym i wyjątkowym. Wszystkim serdecznie polecam je odwiedzić, bo sam odkryłem te 'skarby' niedawno [lepiej późno niż wcale :D] i jestem szczerze zaskoczony :)
Ostatnio zmieniony 29-06-12, 11:22 przez Rafał'78, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, nie jestem godzien,abyś przyszedł do mnie...

ODPOWIEDZ