Edycja postów

Tutaj można zgłosić problemy związane z funkcjonowaniem forum oraz z widocznością hioba w kamerze lub poszukać dla nich rozwiązania. Mówimy też tutaj o narzędziach, które mogą wesprzeć naszą aktywność na forum, wrzucanie zdjęć, itp.

Moderator: Ben

Awatar użytkownika
Paradoks
Przyjaciel forum
Posty: 131
Rejestracja: 26-02-12, 07:25
Lokalizacja: Poznań

Edycja postów

Post autor: Paradoks » 28-02-12, 09:24

Mam następujące pytanie.

Z zasady kiedy piszę dłuższego posta, to zazwyczaj przechodzi on dość znaczną ewolucję zanim go wyślę. Tu poprawię, tam skopiuję, tu wkleję, tam wyszpachluję :-P .
Z zasady efekt końcowy nadaje się do czytania, ale często wskutek takiego procesu pojawiają się błędy, które dostrzegam dopiero na spokojnie następnego dnia (literówki, "wyrazówki" itp.).
Naturalnym odruchem jest edycja postu, tylko tutaj pojawia się problem w postaci punktu w regulaminie:
Edytowanie postów jest możliwe tylko w ciągu godziny po ich napisaniu. Nie można ich także potem usuwać.
Przyznam że na żadnym innym forum nie spotkałem się z taką polityką.
W żadnym wypadku nie domagam się zmiany regulaminu (co najwyżej nieśmiało sugeruję ;-) ), ale po prostu nie rozumiem dlaczego ten punkt został wprowadzony.
Więc prosiłbym o odpowiedź na pytanie - jakie są "podstawy ideologiczne" tego punktu?

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Edycja postów

Post autor: Vul » 28-02-12, 10:08

Paradoks pisze:Więc prosiłbym o odpowiedź na pytanie - jakie są "podstawy ideologiczne" tego punktu?
Witaj :)
Opdowiedź jest prosta, ponieważ dochodziło często do modyfikacji (przebudowy) wpisów po tym jak pojawiły się już inne wpisy odpowiadające lub komentujące zmodyfikowany wpis.

P.s.
Zawsze możesz poprosić admina lub moda (na priv) o usunięcie literówek lub ingerencję we wpis nie zmieniającą jego sensu :)
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
zs
Przyjaciel forum
Posty: 106
Rejestracja: 23-08-09, 19:29
Lokalizacja: Polska, Otwock

Re: Edycja postów

Post autor: zs » 28-02-12, 10:16

Polecam pisanie postów w edytorze tekstów ze słownikiem, np. Word. Później kopiowanie i wklejenie w forum.

Awatar użytkownika
Paradoks
Przyjaciel forum
Posty: 131
Rejestracja: 26-02-12, 07:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Edycja postów

Post autor: Paradoks » 28-02-12, 11:00

Vul pisze:Opdowiedź jest prosta, ponieważ dochodziło często do modyfikacji (przebudowy) wpisów po tym jak pojawiły się już inne wpisy odpowiadające lub komentujące zmodyfikowany wpis.
Rozumiem, aczkolwiek mam wątpliwości co do zasadności :-).
W końcu w większości wypowiedzi cytuje się fragment na który się odpowiada, więc nawet po edycji nie powinno być wątpliwości "o co chodzi". Fakt edycji postu jest widoczny dla wszystkich, a w przypadku kontrowersyjnych fragmentów Moderatorzy i tak mają wgląd w historię edycji.
Ale cóż - pozostaje się dostosować :-D.
zs pisze:Polecam pisanie postów w edytorze tekstów ze słownikiem, np. Word. Później kopiowanie i wklejenie w forum.
Problem w tym że Word wykryje błędy ortograficzne i literówki, ale nie błędy stylistyczne czy "zgubione" fragmenty, a to głownie z tymi ostatnimi mam problem.

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: Edycja postów

Post autor: myschonok » 28-02-12, 22:31

Ja spotkalam sie na wielu forach z ograniczeniami czasu edycji postow nawet do 5 minut.
/rozpietosc czasowa spotkana przezemnie: 1 godzina, pol godziny, 15 minut,10 minut i piec minut/

wedlug mnie takie ograniczenia maja swoj sens, gdyz po niektorych edycjach pojawialay sie komentarze typu: gdzie to wyczytales, ja tego nie napisalem.

I rzeczywiscie nie napisal- bo wyedytowal.

I koniem innych nie przekonasz, ze na przyklad nazwac cie ktos ...no, wstaw co zechcesz- bo juz tego nie ma.
Czlowiek w czlowieku umiera, gdy zlo czynione- nie boli- a dobro- nie raduje....

Awatar użytkownika
Paradoks
Przyjaciel forum
Posty: 131
Rejestracja: 26-02-12, 07:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Edycja postów

Post autor: Paradoks » 29-02-12, 04:54

myschonok pisze:I koniem innych nie przekonasz, ze na przyklad nazwac cie ktos ...no, wstaw co zechcesz- bo juz tego nie ma.
Dlatego wspominałem o fragmentach kontrowersyjnych. W przypadku jakichkolwiek pomówień Moderatorzy mają dostęp do obu wersji (przed i po edycji), więc przed "władzami" niczego nie da się ukryć.

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: Edycja postów

Post autor: myschonok » 29-02-12, 15:27

To prawda, przed modami sie nic nie ukryje, wkrocza z miotla i pozamiataja jak trzeba- ale pozostawiajac mozliwosci edycji postow w wersji "light" wlasciciel strony musi sie tez liczyc z czestymi awanturami i innymi slownymi przepychankami a tego chyba nikt nie pragnie :-)
Czlowiek w czlowieku umiera, gdy zlo czynione- nie boli- a dobro- nie raduje....

Awatar użytkownika
Paradoks
Przyjaciel forum
Posty: 131
Rejestracja: 26-02-12, 07:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Edycja postów

Post autor: Paradoks » 01-03-12, 02:50

myschonok pisze: ale pozostawiajac mozliwosci edycji postow w wersji "light" wlasciciel strony musi sie tez liczyc z czestymi awanturami i innymi slownymi przepychankami a tego chyba nikt nie pragnie
Zgodzę się z tym że nikt tego nie chce, ale nie widzę zależności między większą liczbą kłótni a możliwością edycji. Bądźmy realistami - jeśli ktoś chce się kłócić to zrobi to niezależnie od tego czy może edytować posty czy nie. Po prostu będzie szarżować tylko na jednym froncie a nie dwóch. A niemerytoryczna dyskusja i tak jest sprzeczna z regulaminem.

Po prostu mam okazję udzielać się na pewnym forum, znacznie większym i znacznie bardziej restrykcyjnym zarówno pod względem "wolności wypowiedzi" jak i wyrozumiałości Moderatorów. I tam pomimo możliwości edycji "reżim" funkcjonuje całkiem sprawnie :-P .

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Edycja postów

Post autor: Vul » 01-03-12, 09:39

Paradoks pisze:Po prostu mam okazję udzielać się na pewnym forum, znacznie większym i znacznie bardziej restrykcyjnym zarówno pod względem "wolności wypowiedzi" jak i wyrozumiałości Moderatorów. I tam pomimo możliwości edycji "reżim" funkcjonuje całkiem sprawnie :-P
Ha ha... co Ci mogę na to odpowiedzieć... wrzucę ponownie do rozpatrzenia temat "odpowiedzialnym".

To obostrzenie zostało wprowadzone nie "na zapas" ale jako reakcja na działania jakie miały miejsce na tym forum, więc nie wynika ono z nadgorliwości tylko z doświadczenia... ale... być może w tym stadium dojrzałości forum i liczby osób odpowiedzialnych - potrzednio było bardzo mało: 4 adminów, w tym 3 aktywnych, włączając hioba i 2-ch modów. Teraz mamy już prawie armię ;), więc być może można to ograniczenie usunąć lub złagodzić :)

Dziękuję za chęć poprawienia funkcjonowania forum, Paradoks :)
Z Panem Bogiem
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Edycja postów

Post autor: hiob » 02-03-12, 06:10

Paradoks, a czy możliwość edycji Twojego postu, powiedzmy, do pięciu, czy dziesięciu godzin, by Cię satysfakcjonowała? Miałbyś wystarczająco dużo czas na "dopieszczenie" swojej wypowiedzi

Mieliśmy kiedyś jednego z uczestników forum, dość aktywnego, który pewnego dnia pousuwał wszystkie swoje posty. Pozamieniał je na "uśmieszki". W ten sposób sprawił, że kilkanaście dyskusji straciło zupełnie sens. Nie chciałbym, by się to powtórzyło.

Ja zawsze wierzyłem, że najwięcej z naszych dyskusji korzystają osoby trzecie, które nie tylko nie biorą aktywnego udziału w rozmowie, ale zwykle nawet nie są tu zarejestrowane. To dla nich, "dla przyszłych pokoleń" chcę zachować te nasze wymiany myśli. Dlatego taki regulamin.

A to, że na innych forach jest inaczej, nie przekonuje mnie wcale. Nasze forum, mam nadzieję, jest jedyne w swoim rodzaju. Różnimy się, bo nie mamy reklam, nie mamy rankingów, mamy rodzinną atmosferę i ... nie zmieniamy starych wpisów. ;-) :mrgreen:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Paradoks
Przyjaciel forum
Posty: 131
Rejestracja: 26-02-12, 07:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Edycja postów

Post autor: Paradoks » 02-03-12, 08:34

hiob pisze:Paradoks, a czy możliwość edycji Twojego postu, powiedzmy, do pięciu, czy dziesięciu godzin, by Cię satysfakcjonowała? Miałbyś wystarczająco dużo czas na "dopieszczenie" swojej wypowiedzi
A doba ;-)?
Bo jak piszę coś przed pójściem spać (niby zła praktyka ale niestety, zwłaszcza teraz, mam deficyt surowca "czas wolny") a następnie pół dnia spędzam na uczelni, to nawet te 10 godzin wychodzi poza mój margines.
hiob pisze:Mieliśmy kiedyś jednego z uczestników forum, dość aktywnego, który pewnego dnia pousuwał wszystkie swoje posty. Pozamieniał je na "uśmieszki". W ten sposób sprawił, że kilkanaście dyskusji straciło zupełnie sens. Nie chciałbym, by się to powtórzyło.
Rozumiem. Po części dlatego osobiście przy prowadzeniu dyskusji zawsze staram się cytować fragment do którego się odnoszę. Ale mam koncepcję, która być może okazałaby się dobrym kompromisem - możliwość wglądu w historię edycji przez wszystkich użytkowników. Wykonalne z tego co się orientuję (choć rozumiem że wprowadzenie funkcjonalności wymaga nakładu pracy). W ten sposób każdy zainteresowany użytkownik widziałby co pod takim uśmieszkiem naprawdę się kryje, a pomogło by to innym użytkownikom w utrzymaniu "higieny wypowiedzi" ;-). Przykładowo - w linkowni wiele odnośników jest nieaktualnych. W chwili obecnej autor jeżeli to zauważy może albo napisać post z korektą 20 stron dalej, albo zawracać głowę Moderatorom o edycję półrocznego postu.

//Uzupełnienie:
Nie wiem czy dałoby się wprowadzić blokadę na wgląd w historię postów z treściami usuwanymi przez moderatorów. To może być słaby punkt. Ale na PHP'ie znam się bardzo pobieżnie więc po prostu nie wiem czy da się to obejść.
hiob pisze: Ja zawsze wierzyłem, że najwięcej z naszych dyskusji korzystają osoby trzecie, które nie tylko nie biorą aktywnego udziału w rozmowie, ale zwykle nawet nie są tu zarejestrowane.
Tu też się zgodzę. Jest to jeden z powodów dla których często osobiście zdarza mi się podejmować "dyskusje samobójcze". Tzn. nie mam złudzeń że uda mi się przekonać osoby z którymi dyskutuje, ale być może to co napiszę pomoże komuś z zewnątrz. Mało prawdopodobne (bo apologeta ze mnie mierny), ale wychodzę z założenia że po prostu "ktoś musi to powiedzieć/skorygować".
Ostatnio zmieniony 02-03-12, 08:43 przez Paradoks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Edycja postów

Post autor: Vul » 02-03-12, 15:31

hiob pisze:czy dziesięciu godzin
Paradoks pisze:A doba ;-) ?
Po wewnętrznej dyskusji i... he he decyzji hioba czas edycji został przedłużony do 10 godzin :)
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
Paradoks
Przyjaciel forum
Posty: 131
Rejestracja: 26-02-12, 07:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Edycja postów

Post autor: Paradoks » 03-03-12, 05:06

Dziękuję bardzo. :-)

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Edycja postów

Post autor: Vul » 05-03-12, 01:45

Paradoks pisze:Dziękuję bardzo. :-)
Była zgoda hioba - wydłużyłem do 1 doby (24h) :)
Proszę, cieszę się, że mogłem pomóc.
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Edycja postów

Post autor: hiob » 05-03-12, 13:32

Vul, dzięki. :-D
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ