W³osy Jezusa

Tutaj są dyskusje na temat wiary. Masz jakieś pytania dotyczące nauki Kościoła, na temat chrześcijaństwa, sekt, wiary, a także komentarz na temat jakiegoś tekstu z mojej stronki? Tutaj możesz wyrazić swoje opinie i zadać pytania.

Moderator: Marek MRB

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

W³osy Jezusa

Post autor: Saileh » 25-08-09, 19:21

Na wiêkszo¶ci wizerunków, które obecnie powstaj± Jezus ma d³ugie w³osy. Pawe³ jednak w 1Kor 11,14 mówi:
Czy¿ sama natura nie poucza nas, ¿e hañb± jest dla mê¿czyzny nosiæ d³ugie w³osy
Zastanawiam siê, czy to mo¿liwe, ¿eby Jezus rzeczywi¶cie mia³ d³ugie w³osy? I jak to siê w³a¶ciwie sta³o, ¿e zaczêto Jezusa takiego malowaæ?

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Włosy Jezusa

Post autor: hiob » 27-08-09, 04:02

Saileh pisze: Zastanawiam się, czy to możliwe, żeby Jezus rzeczywiście miał długie włosy?
"Długie" to jest pojęcie względne. Myślę, że św. Paweł pisząc o długich włosach nie miał na myśli takich, jakie widujemy na wizerunkach Pana Jezusa. Pisze on bowiem wyraźnie:

Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy, podczas gdy dla kobiety jest właśnie chwałą? Włosy bowiem zostały jej dane za okrycie.
(1 Kor 11, 14-15)

Skoro włosy służą jako okrycie, to mówimy tu o włosach do kolan, nie o takich, co zaledwie sięgają barku. Co więcej, to właśnie natura, poza nielicznymi wyjątkami, obdarza właśnie kobiety takimi długimi włosami. Facet, nawet, gdy się nie strzyże zazwyczaj ma włosy krótsze (albo wręcz nie ma żadnych).

Święty Paweł z pewnością nie potępia bezwarunkowo długich włosów u mężczyzn. On nie o włosach mówi w cytowanym fragmencie, ale o rodzinie w odniesieniu do Jezusa i Kościoła. W Starym Testamencie było znane coś, co nazywamy "nazireatem" Możemy o nim przeczytać w 6. rozdziale Księgi Liczb: http://online.biblia.pl/rozdzial.php?id=126 Nazirejczykiem był np. Samson i najprawdopodobniej św. Jan Chrzciciel. A nazireat zabraniał podstrzygania włosów, więc trzeba o tym pamiętać, starając się zrozumieć nauczanie św. Pawła.
I jak to się właściwie stało, że zaczęto Jezusa takiego malować?
Gdy byłem w maju w Ziemi Świętej, zwiedziliśmy niesamowitą wystawę o Całunie Turyńskim. Tam było także pokazane, jaki wpływ na sztukę sakralną miała ta tkanina. Jest zdumiewające, że o ile np. każdy wizerunek Maryi jest inny i nie ma dwóch Madonn podobnych do siebie, to Jezus na każdej ikonie i obrazie na przestrzeni wielu wieków wygląda niemal tak samo. To świadczy, że artyści korzystali z jakiegoś pierwowzoru. Dziś to jest pewnie już ten utrwalony w naszych wyobrażeniach wizerunek, ale przed wiekami musiał to być jakiś wzór. Śmiem twierdzić, że wzorem tym był Całun Turyński.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum
Posty: 215
Rejestracja: 04-05-08, 10:30
Lokalizacja: Lubliniec

Fragment I listu do Koryntain

Post autor: Sojusz » 27-09-09, 18:23

Witam. Na pewnym portalu znalazłem fragment I Listu do Koryntian 11, 14 ,,Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy". Sprawdziłem od razu w NT i to prawdziwy fragment. Więc zastanawia mnie to jak ten fragment ma się do tego, że Jezus jest przedstawiany na krzyżach i na obrazach z długimi włosami?

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: W?osy Jezusa

Post autor: Saileh » 27-09-09, 21:18

Niedawno sam siê nad tym zastanawia³em.
viewtopic.php?t=1193
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: W?osy Jezusa

Post autor: hiob » 28-09-09, 06:04

No właśnie. To scalamy. ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Jeszurun
Przyjaciel forum
Posty: 2
Rejestracja: 27-09-09, 11:50
Lokalizacja: Lublin

Re: Włosy Jezusa

Post autor: Jeszurun » 28-09-09, 22:52

hiob pisze: Gdy byłem w maju w Ziemi Świętej, zwiedziliśmy niesamowitą wystawę o Całunie Turyńskim. Tam było także pokazane, jaki wpływ na sztukę sakralną miała ta tkanina. Jest zdumiewające, że o ile np. każdy wizerunek Maryi jest inny i nie ma dwóch Madonn podobnych do siebie, to Jezus na każdej ikonie i obrazie na przestrzeni wielu wieków wygląda niemal tak samo. To świadczy, że artyści korzystali z jakiegoś pierwowzoru. Dziś to jest pewnie już ten utrwalony w naszych wyobrażeniach wizerunek, ale przed wiekami musiał to być jakiś wzór. Śmiem twierdzić, że wzorem tym był Całun Turyński.
Nie byłem jeszcze w Ziemi Świętej ale gdzieś wyczytałem to samo. Tak twierdzą też jacyś znawcy ikonografii i historycy (jam w tym laik). I jeszcze chyba nikt nie poruszył kwestii że chusta św. Weroniki przedstawia tę samą twarz co całun Turyński, i dlatego też długie włosy.

Nie jestem historykiem ale z tego co skądś pamiętam to wydaje mi się że noszenie długich włosów wśród Izraelitów było wtedy bardzo powszechne, jeśli nie przeważające, a moda na krótkie włosy pochodziła od Rzymian. JEŚLI dobrze pamiętam.


I gdy ktoś mi wspomina te słowa św. Pawła z Kor to żartuje, że niestety Jezus widocznie nie objawił się Pawłowi całą swoją postacią, i apostołowie nie zdążyli Pawłowi powiedzieć jak wygląda, i stąd taka gafa :mrgreen:

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Włosy Jezusa

Post autor: hiob » 29-09-09, 02:05

Jeszurun pisze:... apostołowie nie zdążyli Pawłowi powiedzieć jak wygląda, i stąd taka gafa :mrgreen:
:-) Ja jednak pozostanę przy twierdzeniu, że "długie włosy" dla św. Pawła to znaczyło włosy do kolan, nie do ramion. ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

trejn
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 10-01-13, 10:38
Lokalizacja: sdfasdf

Biblia i dlugie wlosy

Post autor: trejn » 29-07-13, 00:52

Cytuje biblie
"Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy,"

Moze mi ktos wytluamczyc ?
Czy przypadkiem Jezus nie mial dlugich wlosow?

[ Komentarz dodany przez: Twin: 2013-07-29, 13:42 ]
Ponieważ temat był już poruszany na forum przeniosłem Twój post właśnie do tego tematu. Mam nadzieję, że powyżej znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 29-07-13, 13:45 przez trejn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 30-07-13, 08:58

Drogi Trejn. Mowisz, ze cytujesz Biblie. Co to w takim razie oznacza : dlugie wlosy: 5,10, 30, 50, 100 cm ... kiedy juz sa dlugie wlosy ... i kto o tym rozstrzyga?
Nie wklepuj bezmyslnie kilku slow z Biblii, lecz zastanow sie nad sensem Biblii.
Pozdrawiam.
konik

Tomek65536
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 03-09-14, 09:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: W?osy Jezusa

Post autor: Tomek65536 » 29-09-14, 11:00

Jedyny przypadek, kiedy mężczyźnie "wypadało" mieć długie włosy, to czas nazyreatu, czyli szczególnego poświęcenia Bogu. Ale Jezus nie mógł być nazyrejczykiem (nie mylić z nazarejczykiem, czyli mieszkańcem Nazaretu), ponieważ nie przestrzegał innych wymogów nazyreatu - np. nie spożywania niczego z owocu winogron (w dowolnej formie).
Źródło: http://www.biblijny.net/b1/007.html
Jeśli chodzi o długość, to Biblia mówi tutaj nie tyle o długości, co o fakcie ich nie ścinania (w skrajnym przypadku - przez całe życie, jeśli ktoś był nazyrejczykiem od urodzenia, jak Samson).

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: W?osy Jezusa

Post autor: hiob » 29-09-14, 15:39

Biblijny.net pisze:Jedyny przypadek, kiedy mężczyźnie "wypadało" mieć długie włosy, to czas nazyreatu, czyli szczególnego poświęcenia Bogu. Ale Jezus nie mógł być nazyrejczykiem...
Nie tyle wypadało, co było to obowiązkiem wynikającym z tego prawa. Ale mamy pytanie: Jak zdefiniujesz w takim razie "długie włosy"? W latach 60. Beatlesi mieli szokująco długie włosy, ale dziś nikt by tak ich nie określił.

Obrazek

Zatem rodzaj fryzury, jaki mamy na niemal wszystkich obrazach Jezusa i to od kliku wieków, wcale nie musiał uchodzić wtedy za "długowłosy", zwłaszcza w kontekście nauki św. Pawła, który porównuje fryzury mężczyzn i kobiet.

Podsumowujesz tekst, który tu zalinkowaleś wnioskiem:
W takim razie nie mamy żadnych przesłanek, według których Jezus miałby nosić długie włosy. Nie możemy oczywiście całkowicie wykluczyć takiej ewentualności, ale konsekwentne trzymanie się takiego wyglądu jest nieuzasadnione.
Ja jednak pozwolę sobie nie do końca zgodzić się z Tobą. Moim zdaniem jest to w jakimś stopniu uzasadnione, bo wszystkie wyobrażenia, jakie mamy, pokazują Go z dość długimi włosami. A wynika to z prostego faktu: Wszystkie wyobrażenia Jezusa, jakie są od paru wieków produkowane, bazują na odbiciu z Całunu Turyńskiego.

I jeszcze jedna uwaga, nie związana z tematem. Bardzo prosimy, by tu, na naszym forum, podawać swoje opinie, a nie linki do innych stron. Prosiłbym też o zmianę nicka, który jest kryptoreklamą Twojego (domyślam się) portalu.
Ostatnio zmieniony 29-09-14, 15:43 przez hiob, łącznie zmieniany 2 razy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Poet of de Fall
Przyjaciel forum
Posty: 290
Rejestracja: 26-07-12, 20:32
Lokalizacja: Warsaw

Re: W?osy Jezusa

Post autor: Poet of de Fall » 29-09-14, 22:37

Jakiś czas temu brytyjscy antropolodzy wraz z izraelskimi archeologami opracowali portret mężczyzny, który miał być maksymalnie zbliżony do wyglądu Jezusa (zakładając, że Jezus nie wyróżniał się za bardzo wśród swoich współplemieńców). Jak widać badacze obstawiają, że miał raczej krótkie włosy.

Obrazek

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: W?osy Jezusa

Post autor: hiob » 30-09-14, 06:05

Poet of de Fall pisze:Jakiś czas temu brytyjscy antropolodzy wraz z izraelskimi archeologami opracowali portret mężczyzny, który miał być maksymalnie zbliżony do wyglądu Jezusa (zakładając, że Jezus nie wyróżniał się za bardzo wśród swoich współplemieńców). Jak widać badacze obstawiają, że miał raczej krótkie włosy.
Bardzo lubię takie opracowania "naukowców". Bardzo przypominają one tak zwane "wróżenie z fusów".
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Poet of de Fall
Przyjaciel forum
Posty: 290
Rejestracja: 26-07-12, 20:32
Lokalizacja: Warsaw

Re: W?osy Jezusa

Post autor: Poet of de Fall » 30-09-14, 11:28

hiob pisze:Bardzo lubię takie opracowania "naukowców". Bardzo przypominają one tak zwane "wróżenie z fusów".
Nie spiesz się pakować wszystkich naukowców w ironiczny cudzysłów. Może pomyślałeś, że powyższy portret jest wizją artystyczną jakiegoś malarza, ale tak nie jest. Portret ów stworzono na podstawie kilku czaszek semickich mężczyzn żyjących w tej samej epoce i w tych samych okolicach co Jezus (taką samą metodą jaką odtworzono m. in. twarz Kopernika). Oczywiście wizerunek ten może być obarczony dużym prawdopodobieństwem błędu, ale jest to tylko przybliżony wygląd przy założeniu, że aparycja Jezusa nie odbiegała od innych ludzi z jego otoczenia. A jest to wysoce prawdopodobne, bo w Biblii nie ma żadnej wzmianki o Jego wyglądzie, a żołnierze, którzy mieli doprowadzić go na sąd nie potrafili go odróżnić od jego uczniów i Judasz musiał im go wskazać pocałunkiem. Ponadto nie zawsze Jezus był obrazowany z długimi włosami. We wczesnych obrazach zdarzają się wersje krótkowłose.

Tak czy siak można śmiało zakładać, że powyższy portret jest bliższy prawdziwej fizyczności Jezusa niż utarty w malarstwie model o wysokim wzroście, jasnej karnacji, wąskim nosie i włosach niczym z reklamy szamponu.

Anteas

Re: W?osy Jezusa

Post autor: Anteas » 30-09-14, 15:37

Wiesz Poet, ja myślę że twoje tłumaczenie to dowcip, niestety mało śmieszny. A jeśli to nie jest dowcip, to szczerze przyznaję że choć zdarzyło mi się większe bzdury słyszeć, to niewiele większe.

ODPOWIEDZ